Metoda terapeutyczna polegająca na wspomaganiu danej funkcji ruchowej. Opiera się nie tylko na pracy na materacu, ale obejmuje również naukę chodu, ćwiczenia mięśni mimicznych, skupia się także na funkcji oddychania, żucia i połykania.
Wykorzystywana w terapii z dziećmi współpracującymi.
Stosowana również w neurologicznych i ortopedycznych jednostkach chorobowych.
Metoda terapii dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi, opóźnieniem psychoruchowym i uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. CME skupia się na naturalnej zdolności układu nerwowego do regeneracji i kompensacji oraz na wrodzonym wzorcu kontroli motorycznej przez układ nerwowy. Metoda stawia dziecku wyzwania prowokując pojawienie się automatycznych reakcji postawy oraz nowych umiejętności ruchowych. Wystawiając ciało pacjenta na działanie siły grawitacji w różnych pozycjach CME stara się uzyskać aktywny wyprost, a co za tym idzie, jak najlepszą jakość kontroli motorycznej, zwłaszcza w pozycjach wysokich.
CME skierowane jest do dzieci z ww zaburzeniami już od 3go miesiąca.
Terapię ograniczają tylko waga i wzrost pacjenta.
O dopuszczeniu do terapii decyduje terapeuta.
Terapia oparta na funkcjonalnym rozwoju stopy w pierwszym roku życia dziecka oraz na zasadach terapii manualnej.
Stanowi podstawę do wczesnego diagnozowania i wczesnego leczenia nieprawidłowego ustawienia stopy (stopa przywiedzeniowa, sierpowata, końsko-szpotawa, piętowa i płasko-koślawa) za pomocą specjalnych chwytów mobilizujących i rozciągających oraz bandażowania funkcjonalnego.
Wady postawy to wszelkie nieprawidłowości związane z budową ciała. Dziecko w trakcie dynamicznego wzrostu w swych mechanizmach obronno – adaptacyjnych nie jest w stanie nadążyć za dynamiką zmiani dostosować swojego układu posturalnego do zmieniających się warunków, czego dowodem są masowo dostrzegane zaburzenia postawy.
Terapia wad postawy dotyczy wszystkich dzieci o prawidłowym funkcjonowaniu OUN, ale obniżonym podstawowym napięciu posturalnym z asymetrią i wadami kończyn dolnych.
Polega na badaniu i leczeniu stawów obwodowych i kręgosłupa. Dzięki prawidłowo postawionej diagnozie można dobrać odpowiednie techniki lecznicze. Są nimi ślizg stawowy, czyli mobilizacja i manipulacja stawów oraz techniki wykonywane na tkankach miękkich.
Przywraca zaburzoną biomechanikę stawów.
Prowadzi do zwiększenia zakresu ruchomości i zmniejszenia napięcia mięśniowego.
Polega na umiejętnym wykorzystaniu szeregu technik manualnych w celu usunięcia napięć i dysfunkcji układu mięśniowo – powięziowego w sposób bardzo łagodny i bezpieczny dla pacjenta.
Składa się z oceny funkcjonalnej pacjenta oraz oceny układu mięśniowo – powięziowego.
Powoduje rozluźnienie, zmniejszenie napięcia i przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu.
Inaczej zwana Czaszkowo-Krzyżową. Terapia kierowana jest do dzieci mających problemy w funkcjonowaniu fizycznym jak i psychicznym. Przykłady zastosowania terapii czaszkowo – krzyżowej:
Psychozy, autyzm, kłopoty z koncentracją, zaburzenia osobowości u dzieci i dorosłych, stres, depresja, dysleksja, kłopoty z nauką i koncentracją
Bóle i zawroty głowy, migreny, kłopoty ze wzrokiem i słuchem, nawracające zapalenie uszu u dzieci i dorosłych, zapalenia zatok, napięcia i bóle w stawie skroniowo – żuchwowym, wybicie żuchwy, wady zgryzu
Bóle kręgosłupa i pleców, zapalenie korzonków, rwa kulszowa, skoliozy, bolesne napięcie barków, wszystkie urazy powypadkowe, np. powypadkowy uraz odgięciowy kręgosłupa
Korygowanie wad zgryzu, prostowanie zębów
Działa uspokajająco i poprawia funkcjonowanie organizmu
Kombinezon umożliwiający zwiększenie dopływu bodźców proprioreceptywnych z wnętrza ciała (docisk grawitacyjny). Dodaje stabilności postawie i stawom biodrowym bez hamowania ruchu u dzieci z deficytami napięcia mięśniowego.
Stosowany jest u pacjentów z chwiejnym, niepewnym sposobem przemieszczaniem się oraz u osób z trudnościami utrzymania równowagi.
Poprawia postawę i stabilizacje ciała.
Plastrowanie dynamiczne czyli metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster – Kinesio Tex Gold, wynaleziony przez dr. Kenzo Kase.
Skuteczna metoda terapii narządu ruchu, układu nerwowego oraz zaburzeń przepływu krwi i limfy.
Działanie kinesiotapingu polega na zmniejszeniu bólu mięśni i stawów, usuwaniu obrzęków limfatycznych, wspomaganiu pracy mięśni oraz korygowaniu niewłaściwej pozycji stawów.
Zakładane w celu osłabienia kompensacyjnej stabilizacji obwodowej oraz wzmocnienia centralnej i proksymalnej stabilizacji ciała.
Stosowane są wielokrotnie w przebiegu procesu usprawniania, jednak nie częściej, niż co 3 miesiące.
Stanowią bardzo ważny pomocniczy środek terapeutyczny u dzieci z uszkodzeniem OUN.